Palenie marihuany w ciąży – co mówią naukowcy – dowiedz się w trosce o przyszłe dziecko
Uncategorized

Palenie marihuany w ciąży – co mówią naukowcy – dowiedz się w trosce o przyszłe dziecko

Ochrona przyszłego dziecka

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że dziecko rozwijające się w łonie matki wymaga maksymalnej ochrony. Ze względu na to czas ciąży jest dla kobiety czasem wielu wyrzeczeń. Przyszła mama musi uważać na to co robi, je i pije. Wszystko co dostaje się do organizmu matki, przenika do organizmu rozwijającego się maleństwa. Kobiety w ciąży rezygnują z picia alkoholu i palenia tytoniu. Wiedza na temat szkodliwości jednego i drugiego jest powszechna. Wiadomo, że tytoń i alkohol mogą uszkadzać najważniejsze narządy rozwijającego się dziecka. Ochrona dziecka w ciąży obejmuje również rezygnację z wielu innych pokarmów i używek.

Marihuana w ciąży

Środowisko naukowe i medyczne od dawna zastanawia się nad tym, czy palenie marihuany szkodzi rozwijającym się w łonie matki dzieciom. Kwestia ta jest szczególnie ważna w krajach, gdzie marihuana jest legalna i gdzie można ją kupić w specjalnych sklepach. Stanowisko uczonych w tej kwestii jest podzielone. Niektórzy uważają, że sporadyczne korzystanie z marihuany podczas ciąży nie szkodzi dziecku, a pomaga kobiecie, bo łagodzi niektóre trudne objawy tego stanu. Chodzi przede wszystkim o poranne mdłości, lęk i niepokój. Objawy te ma łagodzić obecny w marihuanie psychoaktywny związek chemiczny o nazwie tetrahydrokannabinol, w skrócie THC. Istnieją badania, które potwierdzają, że sporadyczne korzystanie z konopi nie zwiększa ryzyka powstania wad u płodu i pojawienia się innych komplikacji. Analiza 12 tysięcy przypadków nie wykazała związku między wadami wrodzonymi a korzystaniem z popularnej trawki w trakcie ciąży.

Ryzyko palenia marihuany w ciąży

Wielu naukowców zwraca jednak uwagę na ryzyko palenia marihuany w ciąży. Ich zdaniem, obecny w konopiach psychoaktywny THC wpływa na pracę serca i mózgu dorosłej osoby, tym bardziej może wpływać na pracę tych organów u rozwijającego się dziecka. Istnieją badania, które dowodzą, że znajdujące się w konopiach substancje chemiczne, podczas palenia lub przyjmowania pod inną postacią, wnikają do organizmu dziecka przez łożysko. Matki palące marihuanę podczas ciąży narażają swoje dzieci na niższą wagę urodzeniową, przedłużoną akcję porodową i problemy z odżywianiem. W skrajnych wypadkach, marihuana przyjmowana w ciąży może prowadzić do poronienia i przedwczesnego porodu.

Źródło informacji https://www.taniesianie.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *